Udhëtim në Stamboll me Air Albania

/
Detajet e turit


KUJDES:

Dhomat do merrem mbas ores 12:00. Nese dikush deshiron qe dhomen ta marr sapo te mberrijne, atehere do i duhet te paguaj pagese extra per early check in. 

Dita e Parë: 

Paraqitja në Aeroportin e Rinasit duhet të bëhet 2 orë para nisjes së avionit.
Fluturimi për në Stamboll.
Nisja me Shoqëruesin për në Pazarin e Vjetër Kapali Carchi.
Pazari i Vjetër Kapali Carshi është një nga tregjet e mbulura më të mëdha në botë. Ka 61 rrugë të mbuluara dhe mbi 4 mijë dyqane në një zone prej 30.700 m2 dhe që tërheq rreth 250 mijë deri 400 mijë vizitorë në ditë.
Hyrja Falas – Qëndimi rreth 2 orë.
Pas vizitës në Pazar, nisja me autobus për në Dolma Bahce.
Pallati Dolma Bahce, apo Sarajet Verore të Sulltanit, apo Pallati i Kopshteve të Mbushura është ndërtuar ndërmjet viteve 1843 – 1856 dhe ka kushtuar rreth 35 ton ar e barabartë me rreth1.5 miliard USD. U ndërtua nga Sulltani I 31 I Perandorisë Otomane Abdulmecid I për të kaluar luksin dhe komfortin e asaj kohe që kishin mbretëritë në Europë.
Qëndrimi 1 orë.
Vazhdon vizita në Qendrën e Stabollit, në Sheshin Taksim.
Sheshi Taksim, i vendosur në pjesën europiane të Stambollit, është i famshëm për restorantet, dyqanet dhe hotelet. Konsiderohet si zemra e Stambollit modern, me stacionin qendror të rrjetit Metro të Stambollit. Këtu ndodhet dhe Monumenti i Republikës.
Pas vizitës, kthimi dhe Sistemimi në Hotel, Sistemimi në Hotel.
Kthimi në Hotel.
Fjetje në Hotel.

Dita e Dytë:

Mëngjesi në Hotel. 
Nisja me Autobus për në Akuarium.
Akuariumi i Stambollit është hapur në Prill 2011 dhe është një ndër më të mëdhenjtë në botë për nga vëllimi, shumëllojshmëria e specieve të ujit dhe aktiviteteve.
Hyrja 25 Euro – Qëndrimi 2 orë.
Vazhdohet në Top Kapi, Sarajet Dimërore të Sulltanit.
Pallati Topkapı në shekujt 15 dhe 16 ka shërbyer si vendbanimi kryesor dhe selia administrative e sulltanëve osmanë. Ndërttimi i urdhëruar nga Sulltan Mehmet Pushtuesi, filloi në 1459, gjashtë vjet pas pushtimit të Kostandinopojës. Topkapı fillimisht u quajt "Pallati i Ri" (Yeni Saray) për ta dalluar atë nga “Pallati i Vjetër” (Eski Saray) në Sheshin Beyazıt. Kompleksi i pallatit përbëhet nga katër oborre kryesore dhe shumë ndërtesa më të vogla. Anëtarët femra të familjes së Sulltanit jetonin në harem dhe zyrtarët kryesorë të shtetit, përfshirë Vezirin e Madh, zhvillonin takime në ndërtesën e Këshillit Perandorak.
Qëndrimi 2 orë.
Vazhdon Vizita në Xhaminë Blu.
Xhamia Sulltan Ahmet, e njohur gjithashtu si Xhamia Blu, projektuar nga Arkitekt Shqiptar Sinani është xhami e epokës Osmane ndërtuar midis 1609 dhe 1616 gjatë sundimit të Ahmet I. Xhamia Blu kombinon shumë elemente bizantine të Shën Sofisë fqinje me arkitekturën tradicionale islamike dhe konsiderohet të jetë xhamia e fundit e madhe e periudhës klasike.
Hyrja Falas – Qëndrimi 30 Minuta
Vazhdon Vizita në Shën Sofi Sofi – Hagia Sofia 
Hagia Sophia, zyrtarisht Xhamia e Madhe e Hagia Sophia dhe më parë Kisha e Shën Sofisë, është ndërtuar në vitin 537 si katedrale patriarkale e kryeqytetit perandorak të Kostandinopojës, ishte kisha më e madhe e krishterë e Perandorisë Romake Lindore (Perandoria Bizantine) dhe Kisha Ortodokse Lindore, përveç gjatë Perandorisë Latine nga 1204 deri në 1261, kur u bë katedralja katolike romake e qytetit. Në 1453, pas Rënies së Konstandinopojës në Perandorinë Osmane, ajo u shndërrua në një xhami. Në vitin 1935 Republika laike Turke e themeloi atë si një muze. Në vitin 2020, ajo u rihap si xhami. 
Hyrja Falas – Qëndrimi 30 Minuta
Vazhdon Vizita në Hipodrom
Hipodromi i Kostandinopojës ishte qendra sportive dhe shoqërore e Kostandinopojës, kryeqyteti i Perandorisë Bizantine. Sot është një shesh me emrin Sultanahmet Meydani, me disa fragmente të strukturës origjinale të mbijetuar.
Kthimi në Hotel.
Në mbrëmje, Nisja për në Kroçiere për Shëtitje në Bosfor gjatë Natës, Darkë me Pije pa limit dhe Shfaqje Tradicionale dhe Moderne Turke.
Hyrja 40 Euro – Qëndrimi 3 orë.
Kthimi në Hotel
Fjejte në hotel.

Dita e Tretë: 

Mëngjesi në Hotel. 
Paradite të lirë. 
Pasdite, Nisja pë në Eminoy, stacioni i anijeve dhe jahteve për në Bosfor.
Lundrim me anije për 2 orë në Ngushticën e Bosforit në drejtim të Detit të Zi për të vizituar pjesën bregdetare të Stambollit, Evropën dhe Azinë, si dhe për të parë nga anija kalanë e vjetër, Rumelitisa. 
Hyrja 10 Euro - Qëndrimi 2 orë

Vazhdon udhëtimi për në Qendrën Tregtare.
Të lirë në Qendrën Tregare.
Transferta për në Aeroport. 
Fluturimi për në Tiranë. 


Kujdes: 
Të gjithë klientët që udhëtojnë për në Turqi duhet të kenë pasaportë të vlefshme për 6 muaj duke filluar nga dita e pare e hyrjes ne Stamboll.

Taksa e qytetit nuk është e përfshirë. Klientet e paguajnë në recepsion. Vlera është 1.5 euro për person për natë. 


Me Shume Detaje: Në pagesë përfshihen:
-Bileta e avionit vajtje – ardhje. (Bagazhe të plota 20 kg + bagazh dore). 
-Akomodimi në hotel në qendër të pjesës Evropiane të Stambollit
-Mëngjeset për të gjithë ditët e qëndrimit.
-Shëtitjet në Stamboll me autobus (sipas programit)
-Shoqërues dhe guidë shqiptare, për të gjithë ditët e qëndrimit
-Transfertat Aeroport – Hotel – Aeroport


Në pagesë nuk përfshihen:
- Gjithshka që nuk është përmendur në këtë Program
- Siguracioni në Udhëtim 
- Hyrjet në Monumente dhe Muzeume
- Taksa e qytetit të Stambollit, 1.5 euro për person për natë. 


OPSIONALE:
1. Lundrim me anije në Bosfor 1.5 – 2 orë për të parë Europën e dhe Azinë €10.
2. Kroçiere me Shfaqje dhe Darkë €40, përfshin: Transporti vajtje ardhje nga Hoteli, Shfaqje me Kërcimtarë dhe DJ, Darkë Speciale, Pije jo alkoolike pa kufizim. Zgjat 3 orë.
3. Vizitë në Aquarium €25.
4. Vizitë në muzeun Panorama €25.


KUJDES: ATHS nuk mban asnjë pergjegjësi në rast se nuk ju lejohet të udhëtoni për arsye te ndryshme, si ekspuls ose nëse pashaporta juaj është nën 150 ditë e vlefshme. 

PAGESA E BERE ESHTE E PAKTHYESHME.

Oraret e fluturimeve jane:

Nisje të Enjteve

Nisja nga Tirana:  08:00, mbrritja në Stamboll 11:40
Kthimi nga Stambolli: 23:35 , mbrritja në Tiranë 23:15 


Nisje të Premteve

Nisja nga Tirana:  07:25, mbrritja në Stamboll 11:05.
Kthimi nga Stambolli: 22:50, mbrritja në Tiranë 22:30 

NIsje të Shtunave

Nisja nga Tirana:  07:25, mbrritja në Stamboll 11:05.
Kthimi nga Stambolli: 22:35, mbrritja në Tiranë 22:15

NIsje të Djelave

Nisja nga Tirana:  07:25, mbrritja në Stamboll 11:05.
Kthimi nga Stambolli: 23:35, mbrritja në Tiranë 23:15


Per sa i perket bagazheve, ne autobus per shkak te numrit te kufizuar te hapesires, lejohet nje bagazh per person. 
Per rastet qe bashke me grupin udhetojne tregtare edhe kane me teper bagazhe do duhet kthimin drejt aeroportit ta bejne me mjet tjeter privat. 

Kujdes: Per gjate muajit Shkurt hotel Golden Hill me 4 yje do jete duke restauruar pjesen e restorantit. 
Per kete arsye, klientet qe do rezervojne kete hotel per muajin Shkurt do akomodohen ne hotel Comfort.
Udhëtim në Stamboll me Air Albania

Zgjidhni hotelin
DATAT E NISJEVE
Nisja: 06-03-2024

Golden Hill Hotel

6 Mars
Çmimi Total

498 €
Nisja: 13-03-2024

Golden Hill Hotel

13 Mars
Çmimi Total

538 €
Nisja: 14-03-2024

Golden Hill Hotel

14 Mars
Çmimi Total

558 €
Nisja: 15-03-2024

Golden Hill Hotel

15 Mars
Çmimi Total

538 €
Nisja: 16-03-2024

Golden Hill Hotel

16 Mars
Çmimi Total

538 €
Nisja: 17-03-2024

Golden Hill Hotel

17 Mars
Çmimi Total

538 €
Nisja: 20-03-2024

Golden Hill Hotel

20 Mars
Çmimi Total

538 €
Nisja: 21-03-2024

Golden Hill Hotel

21 Mars
Çmimi Total

538 €
Nisja: 22-03-2024

Golden Hill Hotel

22 Mars
Çmimi Total

538 €
Nisja: 23-03-2024

Golden Hill Hotel

23 Mars
Çmimi Total

538 €
Nisja: 24-03-2024

Golden Hill Hotel

24 Mars
Çmimi Total

538 €
Nisja: 27-03-2024

Golden Hill Hotel

27 Mars
Çmimi Total

538 €
Nisja: 28-03-2024

Golden Hill Hotel

28 Mars
Çmimi Total

538 €
Nisja: 29-03-2024

Golden Hill Hotel

29 Mars
Çmimi Total

538 €
Nisja: 31-03-2024

Golden Hill Hotel

31 Mars
Çmimi Total

538 €
Nisja: 03-04-2024

Golden Hill Hotel

3 Prill
Çmimi Total

538 €
Nisja: 04-04-2024

Golden Hill Hotel

4 Prill
Çmimi Total

538 €
Nisja: 05-04-2024

Golden Hill Hotel

5 Prill
Çmimi Total

538 €
Nisja: 06-04-2024

Golden Hill Hotel

6 Prill
Çmimi Total

538 €
Nisja: 07-04-2024

Golden Hill Hotel

7 Prill
Çmimi Total

538 €
Nisja: 10-04-2024

Golden Hill Hotel

10 Prill
Çmimi Total

538 €
Nisja: 11-04-2024

Golden Hill Hotel

11 Prill
Çmimi Total

538 €
Nisja: 12-04-2024

Golden Hill Hotel

12 Prill
Çmimi Total

538 €
Nisja: 13-04-2024

Golden Hill Hotel

13 Prill
Çmimi Total

538 €
Nisja: 14-04-2024

Golden Hill Hotel

14 Prill
Çmimi Total

538 €
Nisja: 17-04-2024

Golden Hill Hotel

17 Prill
Çmimi Total

538 €
Nisja: 18-04-2024

Golden Hill Hotel

18 Prill
Çmimi Total

538 €
Nisja: 19-04-2024

Golden Hill Hotel

19 Prill
Çmimi Total

538 €
Nisja: 20-04-2024

Golden Hill Hotel

20 Prill
Çmimi Total

538 €
Nisja: 21-04-2024

Golden Hill Hotel

21 Prill
Çmimi Total

538 €
Nisja: 24-04-2024

Golden Hill Hotel

24 Prill
Çmimi Total

538 €
Nisja: 25-04-2024

Golden Hill Hotel

25 Prill
Çmimi Total

538 €
Nisja: 26-04-2024

Golden Hill Hotel

26 Prill
Çmimi Total

538 €
Nisja: 28-04-2024

Golden Hill Hotel

28 Prill
Çmimi Total

538 €
Nisja: 01-05-2024

Golden Hill Hotel

1 Maj
Çmimi Total

538 €
Nisja: 02-05-2024

Golden Hill Hotel

2 Maj
Çmimi Total

538 €
Nisja: 05-05-2024

Golden Hill Hotel

5 Maj
Çmimi Total

538 €
Nisja: 08-05-2024

Golden Hill Hotel

8 Maj
Çmimi Total

538 €
Nisja: 09-05-2024

Golden Hill Hotel

9 Maj
Çmimi Total

538 €
Nisja: 10-05-2024

Golden Hill Hotel

10 Maj
Çmimi Total

538 €
Nisja: 11-05-2024

Golden Hill Hotel

11 Maj
Çmimi Total

538 €
Nisja: 12-05-2024

Golden Hill Hotel

12 Maj
Çmimi Total

538 €
Nisja: 15-05-2024

Golden Hill Hotel

15 Maj
Çmimi Total

538 €
Nisja: 16-05-2024

Golden Hill Hotel

16 Maj
Çmimi Total

538 €
Nisja: 17-05-2024

Golden Hill Hotel

17 Maj
Çmimi Total

538 €
Nisja: 18-05-2024

Golden Hill Hotel

18 Maj
Çmimi Total

538 €
Nisja: 19-05-2024

Golden Hill Hotel

19 Maj
Çmimi Total

538 €
Nisja: 22-05-2024

Golden Hill Hotel

22 Maj
Çmimi Total

538 €
Nisja: 23-05-2024

Golden Hill Hotel

23 Maj
Çmimi Total

538 €
Nisja: 24-05-2024

Golden Hill Hotel

24 Maj
Çmimi Total

538 €
Nisja: 25-05-2024

Golden Hill Hotel

25 Maj
Çmimi Total

538 €
Nisja: 26-05-2024

Golden Hill Hotel

26 Maj
Çmimi Total

538 €
Nisja: 29-05-2024

Golden Hill Hotel

29 Maj
Çmimi Total

538 €
Nisja: 30-05-2024

Golden Hill Hotel

30 Maj
Çmimi Total

538 €
Nisja: 31-05-2024

Golden Hill Hotel

31 Maj
Çmimi Total

538 €